علی هیئت تا سال 1335 یعنی تا سن 72 سالگی و تا آخرین نفس در خدمت رژیم پهلوی تلاش کرد و در همین سال به علت ناتوانی جسمی و بیماری بازنشسته شد و در سال 1344 درگذشت . شاید علی هیئت تنها کارمند دستگاه ستمشاهی بود که تا سن 72 سالگی در خدمت رژیم بود.

به قلم : دکتر محمود خرمی ، مدرس تاریخ

 

علی هیئت تا سال 1335 یعنی تا سن 72 سالگی و تا آخرین نفس در خدمت رژیم پهلوی تلاش کرد و در همین سال به علت ناتوانی جسمی و بیماری بازنشسته شد و در سال 1344 درگذشت . شاید علی هیئت تنها کارمند دستگاه ستمشاهی بود که تا سن 72 سالگی در خدمت رژیم بود.

دكتر جواد هیئت یكی از چهره‌های شناخته شده و در عین حال مرموز سیاسی است. وی مدتی است كه رحل اقامت در باكو افكنده و اقداماتی علیه ملت ایران بخصوص مردم آذربایجان انجام می‌دهد. از جملة‌ اقدامات وی علیه مردم آذربایجان، حمایت از بیگانه‌گرایانی است كه در جهت تضعیف وحدت‌ملی و ایجاد اغتشاشات قومی در آذربایجان و تهران فعال هستند. جواد هیئت ارتباط نزدیكی با خاندان حاكم بر ایران شمالی (علی‌اف‌ها) دارد. وی از حمایت حیدرعلی‌اف (دیكتاتور سابق و مأمور ارشد ك . گ . ب) برخوردار بود، به نحوی كه تصویر جواد هیئت دركتابهای درسی رژیم باكو نیز درج شده است.

جواد هیئت كه اكنون مراحل پایانی روزگار خود را در باكو و در ویلای اهدایی حاكمیت ضداسلامی علی‌اف‌ها سپری می‌كند، چهرة ویژه‌ای است.

جواد هیئت در زمان حكومت محمدرضا پهلوی در ایران، یكی از چهره‌های مورد اعتماد رژیم و رییس بیمارستان شهربانی در تهران بوده است. بیمارستان شهربانی، نقش خاصی در امنیت رژیم پهلوی داشت، و كلیة كسانی كه بر اثر شكنجه یا در درگیریهای مسلحانه با مأموران رژیم زخمی می‌شدند، در این بیمارستان تحت مداوا، حفاظت و بازجویی قرار می‌گرفتند.

جواد هیئت با امیرعباس هویدا (نخست‌وزیرشاه) نیز ارتباط داشت. علاوه بر این، برخی دیگر از برادران وی، از مقامات رژیم پهلوی بوده و در عین حال خود وی عضو سازمان فراماسونری نیز بوده است.

در كتاب « فراماسونرها، روتارین‌ها و لاینزهای ایران» كه در سال 1377 توسط « انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی» ( به عنوان یك مركز رسمی) چاپ شده، در صفحات 489 و 696 نام جواد هیئت جزو فراماسونرها آمده است.

جواد هیئت در همان زمان كه در بیمارستان شهربانی رژیم پهلوی در تهران مشغول فعالیت بوده، ریاست انجمن دوستی ایران و تركیه را نیز برعهده داشته است. هیئت همزمان با جریان شوروی‌گرا نیز در زمان شاه مرتبط بوده است. در آن روزگار، دولت شوروی به شدت تلاش می‌كرد كه از استاد سیدمحمدحسین شهریار در راستای پیشبرد اهداف خود در آذربایجان ایران استفاده كند. در آن زمان حیدرعلی‌اف، مدیریت سازماندهی و گسترش جریان وابسته به شوروی را در آذربایجان ایران برعهده داشت. در این زمان با طرح‌ریزی دولت شوروی، عده‌ای از شاعران كمونیست باكو مأمور شدند كه اشعاری خطاب به شهریار بسرایند و شهریار را تحت تأثیر قرار دهند. در داخل كشور نیز افرادی مانند بولود قره‌چورلو (سهند)، كه از افراد مرتبط با سفارت شوروی بود و با كمك سفارت، كارگاه تریكوبافی در تهران دایر كرده بود، شعر مفصلی برای شهریار نوشت و در این شعر به خاطر اینكه شهریار اشعارش را به زبان فارسی می‌سراید، شهریار را به عنوان كسی كه روغن به چراغ بیگانه می‌ریزد، خطاب كرد. شهریار نیز در پاسخ به وی سهندیه را سرود كه در اغلب ابیات تعریض‌های گزنده‌ای به وی دارد. در هر حال سهند و جواد هیئت با هماهنگی هم و در قالب دوستی، با شهریار ارتباط یافتند و هیئت، شهریار را به مدت چند ماه به عنوان مهمان به تهران برد، اما نتوانست شهریار را تحت تأثیر قرار بدهد. برخلاف هیئت و همفكرانش كه با پیروزی انقلاب اسلامی، درصدد ترویج ناسیونالیسم قومی و ایجاد تشكلهای قومی توسط عناصر وابسته به شوروی برآمدند، شهریار قهرمانانه در صف مقدم فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی قرار گرفت و شعرهای زیادی در وصف انقلاب سرود و حتی لباس بسیجی بر تن كرد و در جمع رزمندگان عازم به جبهه اشعارش را قرائت كرد.

همانگونه كه گذشت، علی‌رغم اینكه دولت‌های متعدد طی دهه‌های اخیر در تركیه روی كار آمده، از لائیك‌ها تا اسلامگرایان، جواد هیئت با محافل ویژه‌ای در تركیه ارتباط دارد كه این محافل اهداف امنیتی خاصی را دربارة ایران پیگری می‌كنند و بدین جهت ارتباط هیئت با تركیه همواره برقرار است، یكی از اقدامات هیئت، اعزام دانشجو به تركیه است. طبیعی است كه در همة‌ كشورها پذیرش دانشجوی رایگان جز با تأیید دوایر ویژه اطلاعاتی ممكن نیست. جواد هیئت از چنان مقبولیتی نزد دستگاههای اطلاعاتی ـ امنیتی تركیه برخوردار است كه دانشجویانی كه توسط وی به تركیه معرفی می‌شوند، بدون طی كردن مراحل خاصی پذیرفته می‌شوند. این دانشجویان طی مدت حضور در تركیه، از سوی مراكز اطلاعاتی ـ امنیتی به همكاری جلب می‌شوند و پس از بازگشت به ایران در نقش‌های متعدد و پوشش‌های مختلف در مراكز علمی و دانشگاهی، نشریات و... فعالیت‌های محوله را انجام می‌دهد. جواد هیئت از مهارت ویژه‌ای در هماهنگ ساختن خود با محیط‌ها و حكومت‌های مختلف برخوردار است. مثلاً وی طوری علیه رژیم پهلوی سخن می‌گوید، كه مخاطبان بی‌اطلاع و سادة‌ وی تصور می‌كنند كه وی در زمان شاه جزو مبارزان بوده، در حالی كه هیئت از مهره‌های شناخته شده دربار پهلوی بوده است. درباری بودن جواد هیئت میراثی است كه از نیاكان به وی رسیده است. مروری بر زندگی پدر وی این حقیقت را ثابت می‌كند: